Pierwsza wizyta domowa

Rodzice kontaktujący się ze mną w sprawie konsultacji często pytają jak wygląda wizyta domowa i czy trzeba się do niej specjalnie przygotowywać. Poniżej znajdziecie Państwo kilka przydatnych informacji, które pomogą Wam przygotować się do pierwszej wizyty.


Drogi rodzicu umów termin wizyty o dogodnej dla Ciebie i dziecka porze.
Prawidłowa ocena rozwoju psychomotorycznego dziecka zależy od wielu czynników: pory aktywności dziecka, pory karmienia, higieny snu oraz poziomu stresu. Powyższe elementy są szczególnie ważne w przypadku niemowląt. Warto żeby maluszek był wyspany, minimum 30-40 minut po posiłku (jeśli dziecko nadmiernie ulewa warto ten czas wydłużyć). Ponad to pamiętajmy o własnym komforcie, który będzie miał również wpływ na dziecko. Planując wizytę zarezerwujmy sobie większą ilość czasu - nie umawiajmy wizyty 10 minut po planowanym powrocie z pracy, czy zakupów, ani też na krótko przed planowanymi dalszymi aktywnościami. Przewidywany czas wizyty to od 45 minut do 70 minut (w zależności od potrzeb oraz dyspozycji dziecka). Niech nic nie zaprząta Państwa uwagi także w trakcie samej wizyty.

Wizyta a inne aktywności dnia codziennego.
Planując konsultację warto tego dnia nie umawiać szczepienia dziecka, wizyty u innego specjalisty czy też szaleństw w galerii handlowej. Nie przeciążajmy naszego malucha, pamiętajmy że zmęczenie ma wpływ na jego umięjętności psychomotoryczne. Zarówno Państwu jak i mi zależy na tym, żeby wykorzystać nasz wspólny czas maksymalnie.

Dokumentacja medyczna
Zachęcam do przygotowania dokumentacji medycznej dziecka, takiej jak: książeczka zdrowia, badania diagnostyczne i obrazowe (np. USG stawów biodrowych), karta informacyjna ze szpitala. Zapoznanie się z nią pozwoli mi prawidłowo i holistycznie ocenić Państwa dziecko.

Pomieszczenie i podłoże
Nie jest istotne czy nasza wizyta odbędzie się w pokoju dziecka, w salonie czy w kuchni. W przypadku niemowlaków najlepiej jest przygotować matę, puzzle, przewijak lub inne podłoże które będzie dziecku dobrze znane. W przypadku dzieci powyżej 1 roku wystarczy nam jedynie trochę przestrzeni w pokoju. Czasem zdarza się, że podążając za dzieckiem w trakcie np. oceny pełzania lub dojrzałości chodu przemierzamy całe mieszkanie :) Jeśli niemowlak ulewa warto przygotować sobie pieluszkę. Ocena niektórych aktywności lub postawy dziecka musi odbywać się w pampersie lub bieliźnie. Rodzicu przygotuj pomieszczenie w taki sposób, żeby Twoja pociecha miała komfort termiczny jeśli będzie potrzeba rozebrania jej na kilka minut.

Zdjęcia i nagrywanie
Podczas wizyty mają Państwo możliwość wykonywania zdjęć oraz nagrań np. sposobu noszenia lub poszczególnych ćwiczeń. Oczywiście z zastrzeżeniem zakazu publikowania i udostępniania bez mojej zgody stworzonych nagrań i zdjęć. W swojej pracy bardzo cenię sobie współprace z rodzicem/opiekunem. Uważam, że dobry terapeuta powinien tłumaczyć rodzicowi co robi, dlaczego to robi i jakie efekt ma przynieść dana czynność. W trakcie konsultacji w krótkim czasie dostajecie Państwo duża dawkę informacji, wskazówek lub ćwiczeń. Chcę żebyście aktywnie uczestniczyli w procesie wspomagania rozwoju dziecka i wiem, że czasem wsparcie nagraniem lub zdjęciem dużo znaczy, dlatego naładowana bateria i trochę wolnej pamięci może się przydać :)  

Rodzeństwo i zwierzaki
Bardzo lubię wizyty domowe, w których oprócz docelowego małego pacjenta mam przyjemność poznać starsze/młodsze rodzeństwo lub domowego pupila. Zdarza się jednak czasem tak, że rodzeństwo lub zwierzak wymagają atencji rodzica oraz rozpraszają uwagę dziecka. Rodzicu jeśli wiesz, że którykolwiek z mieszkańców domu może negatywnie wpłynąć na wizytę proszę zapewnij mu opiekę na czas wizyty.
 
Zabawki
  W trakcie konsultacji przydadzą się ulubione zabawki Twojego dziecka. Pozwolą nam nawiązać kontakt, wejść w pierwsze interakcje i uczynić z wizyty domowej dobrą zabawę. Uważam, że w trakcie konsultacji, czy też wspólnych ćwiczeń z dzieckiem terapeuta powinien za wszelką cenę stać się jego przyjacielem i kompanem w zabawie. Pozwala to otworzyć drzwi do kompleksowej oceny oraz efektywnego wsparcia rozwoju. Jeśli nasze dziecko ma mnóstwo zabawek, to ograniczmy na czas wizyty ich ilość do zaledwie kilku- więcej nie zawsze oznacza lepiej :)


Fotelik, wózek, nosidełko, bujak, krzesełko, itd.
Konsultacja i ocena rozwoju dziecka to nie tylko analiza dokumentacji medycznej, badanie fizykalne, wybrane testy, pomiary czy też wywiad z rodzicem. Dla fizjoterapeuty dziecięcego to również ocena środowiska w jakim dziecko się rozwija. Podczas wizyty miejmy pod ręką fotelik samochodowy jeśli często podróżujemy lub pokażmy krzesełko i stolik, przy którym dziecko rysuje na co dzień. Prawidłowo dobrane akcesoria mają wpływ na rozwój naszego malucha.

Covid-19
W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną pracuję z zachowaniem odpowiedniego i aktualnego reżimu sanitarnego. Rodzicu jeśli masz dodatkowe pytania w tym zakresie napisz do mnie lub zadzwoń przed wizytą, a postaram się na każde z nich odpowiedzieć.